Podatkowy zawrót głowy w samorządowych budżetach
Ranking Samorządów 2018 | Starania o wzrost dochodów z podatków to jeden z priorytetów rozwoju. Czasami zmiany w prawie te wysiłki mocno utrudniają. Anna Cieślak-Wróblewska
Wpływy z różnych podatków do gminnych budżetów sięgnęły w zeszłym roku prawie 70 mld zł, w porównaniu zaś z 2014 r. wzrosły o ok. 21 proc. W niektórych samorządach ten wzrost był znacznie wyższy – wynika z Rankingu Samorządów 2018, przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą".
Przykładowo, w kilku gminach takich jak Gizałki, Dąbrowice czy Radzyń Chełmiński dochody podatkowe w ciągu trzech lat zwiększyły się ponaddwukrotnie. Jaki były przyczyny tak ogromnego wzrostu?
Wiatraki pomogły i zaszkodziły
– W 2015 r. powstała na naszym terenie farma wiatrowa licząca 18 elektrowni – wyjaśnia Robert Łoza, wójt gminy Gizałki. – Na początku właściciel płacił podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości budowli, na którą składały się fundament oraz maszt elektrowni. Od 2017 r. w wyniku zmiany przepisów za budowlę uznawano cała elektrownię, w tym turbiny, więc podatek od nieruchomości wzrósł z roku na rok o 400 proc. W 2016 r. wpływy z tego tytułu wynosiły 18 proc. dochodów gminy ogółem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta