Kolega ma więcej. Co zrobić?
Analiza | Masz poczucie, że zarabiasz mniej niż inni, choć pracujesz tak samo dobrze? Warto porozmawiać o tym z szefem i powalczyć o podwyżkę. Na szczęście coraz więcej firm stosuje przejrzystą i dostępną dla każdego pracownika siatkę płac.
Czy jestem sprawiedliwie wynagradzany za moją pracę? Czy moja płaca jest adekwatna do umiejętności, wysiłku i zaangażowania? A co jeśli zarabiam mniej niż koledzy, bo szef mnie nie lubi?
Tego typu pytania zadaje sobie od czasu chyba każdy pracownik. Zresztą poczucie braku satysfakcji z poziomu wynagrodzeń jest w Polsce dosyć powszechne. Jak pokazują badania portalu Pracuj.pl, blisko połowa Polaków jest niezadowolona ze swoich zarobków.
Nowym dają krocie
– Poczucie niesprawiedliwego wynagradzania może wystąpić w każdej branży i na każdym stanowisku – komentuje Małgorzata Stanik, lider zespołu SSC/BPO w firmie rekrutacyjnej Antal. – Zdarza się, że jest ono całkowicie nieuzasadnione lub wynika z niezrozumienia polityki płacowej firmy. Oczywiście jest też wiele sytuacji uzasadnionych, np. ewidentna dyskryminacja płacowa – dodaje.
Dobrym przykładem, że obawy o brak adekwatności wynagrodzeń mają swoje uzasadnienie, jest sytuacje na rynku pracy w ostatnim roku. – Brak rąk do pracy zmuszał pracodawców z branży handlowej do przyjmowania nowych pracowników za znacznie wyższe stawki niż dotychczasowe –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta