Jak uwolnić środki z rachunku VAT
Przedsiębiorcom, którym kontrahenci płacą w systemie split payment, odkładają się pieniądze na rachunkach VAT. Kwotami tymi nie można dowolnie dysponować do czasu ich przekazania na zwykły rachunek firmowy.
Potrzebny jest wniosek
- Czy środki na rachunku VAT mogą być uwolnione i przekazane na rachunek rozliczeniowy podatnika?
Niestety, środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT podatnik nie może swobodnie dysponować. W szczególności nie może on ich, bez zgody naczelnika urzędu skarbowego, przelać na rachunek rozliczeniowy, z którego mógłby nimi zadysponować w dowolny sposób. Przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy wymaga zgody naczelnika urzędu skarbowego, który udziela jej na wniosek podatnika. Wynika to z art. 108b ust. 1 ustawy o VAT. We wniosku należy wskazać rachunek VAT, z którego środki te mają być przekazane.
Przykład:
Przedsiębiorca ma rachunki VAT prowadzone do rachunku rozliczeniowego w banku oraz do rachunku w SKOK. Na obu rachunkach zgromadziły się pewne środki. Podatnik chciałby uwolnić środki z jednego z tych rachunków VAT. W tym celu musi złożyć stosowny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, w którym wskaże, którego z tych rachunków VAT dotyczy wniosek, tj. rachunku VAT w banku, czy rachunku VAT w SKOK.
Środki z rachunku VAT nie mogą być przekazane na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta