Wynalazki dbają o jakość powietrza
trendy | System przekształcający biomasę w ekobrykiet, a pyły w składnik tuszu, antysmogowy przystanek – innowacje pomogą zanieczyszczonym miastom.
kraków, żywiec
Na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 36 znajduje się w naszym kraju. Wśród 20 liderów tej niechlubnej statystyki 16 miejscowości położonych jest w Polsce – wynika ze statystyk WHO.
To zatrważające dane. Badania pokazują, że 72 proc. rodzimych miast nie spełnia unijnych celów w zakresie jakości powietrza. Najgorzej jest w Opocznie, Żywcu, Rybniku, Pszczynie i Krakowie. Nie dziwi więc, że – według raportu „Air quality in Europe", sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) – w 2018 r. znaleźliśmy się w gronie krajów o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Statystyki wskazują, że w 2015 r. z powodu smogu przedwcześnie zmarło ok. 45 tys. osób, czyli kilkunastokrotnie więcej niż zginęło w wypadkach samochodowych.
Kraków zaangażował się do walki z tym narastającym problemem. Miasto jest partnerem inicjatywy Smogathon, która zrzesza i nagradza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta