Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Napełnianie beczki prochem

05 grudnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Tomasz Krawczyk

Zdaniem sędziów: transmisja obrad Rady to inspirujące źródło wiedzy

W ostatnim czasie byliśmy świadkami pierwszych jawnych posiedzeń Krajowej Rady Sądownictwa, dotyczących opiniowania kandydatów na sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych. Obserwacja była interesująca, bo w ramach referatu prezentowano ich sylwetki. Dla sędziów z danego okręgu i apelacji owe kandydatury zwykle nie były anonimowe. Łatwiej było zatem o czynienie porównań i konfrontowanie własnej wiedzy o poszczególnych kandydatach z opiniami zespołów i końcowymi wynikami głosowań w Radzie.

Jest czego posłuchać

Transmisja obrad okazała się inspirującym źródłem wiedzy o kryteriach branych pod uwagę przez członków obecnej KRS podczas opiniowania kandydatur. Myślę, że nie ma już wątpliwości, dlaczego środowiska prawnicze gremialnie wzywały do bojkotu konkursu do Sądu Najwyższego, a niektórzy sędziowie także zgłaszania się na wolne stanowiska w sądach powszechnych.

Z posiedzeń dotyczących apelacji łódzkiej dowiedzieliśmy się np., że lepszym kandydatem do apelacji będzie wiceprezes sądu okręgowego z nadania Łukasza Piebiaka, chociaż wizytator zauważył, że kandydat miał gorszą stabilność orzeczniczą niż kontrkandydaci, m.in. na skutek błędów w ocenie dowodów. Za chwilę ten sam sędzia będzie w sądzie apelacyjnym oceniał cudzą pracę i analizę materiału dowodowego. Nie dziwiła tu więc negatywna opinia kolegium i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament