Polski blockchain szuka swoich szans za granicą
innowacje | Brak przepisów regulujących nowatorską technologię sprawia, że rodzime startupy w poszukiwaniu stabilności regulacyjnej jadą do Niemiec, Wlk. Brytanii, Dubaju czy Hongkongu. michał duszczyk
Blockchain – pod względem inwestycji – jest dziś jedną z najszybciej rosnących branż technologicznych. W 2018 r. startupy na całym świecie pozyskały na rozwój takich projektów ok. 4 mld dol. To blisko trzykrotnie więcej niż rok temu. Eksperci podkreślają, że widać gigantyczny wzrost zainteresowania inwestorów venture capital takimi firmami. Niestety, nie w Polsce. Choć mamy kompetencje, to rodzime zespoły programistów tworzące takie innowacyjne rozwiązania wolą szukać szczęścia za granicą.
Pytania bez odpowiedzi
Blockchain nazywany jest technologią przyszłości, ale u nas jest wciąż stosunkowo mało spopularyzowany i kojarzony głównie z kryptowalutami. Tymczasem wirtualne waluty to tylko jeden ze sposobów na wykorzystanie tzw. łańcucha bloków. – Blockchain to prawdziwa rewolucja, która zdominuje w przyszłości naszą rzeczywistość – komentuje Bettina Warburg, założycielka Animal Ventures.
Jak podkreśla, od wieków rządy i instytucje finansowe były centrami handlu i wymiany. – Najpierw w świecie realnym, a potem w internecie. Blockchain to zmieni, łamiąc dotychczasowy układ sił. W łańcuchu bloków nie ma centralnego ośrodka, pośredników, jak np. bank. To daje zupełnie nowe możliwości –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta