Rada chce, by Trybunał Konstytucyjny potwierdził konstytucyjność jej statusu.
Krajowa Rada Sądownictwa wysłała do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o KRS. Wniosek dotyczy m.in. powoływania członków Rady. Przed Trybunałem reprezentować ją będą sędziowie: Jarosław Dudzicz i Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Kwestionuje się konstytucyjność przepisów ustawy o KRS i jednocześnie pomija drogę sprawdzenia tej konstytucyjności, która jest przewidziana w polskim prawie, poprzez zaskarżenie wskazanych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. W tym czasie zadaje się też pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE – tak decyzję o skierowaniu wniosku do TK uzasadnia Leszek Mazur, przewodniczący KRS. Rada zwróciła się też do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają kandydatom na sędziów odwoływać się od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów. KRS postanowiła też zaskarżyć do TK przepis procedury cywilnej, na podstawie którego Naczelny Sąd Administracyjny postanowił o wstrzymaniu wykonania uchwał Rady z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego. Według KRS „przy pomocy tej normy NSA może władczo oddziaływać na procedurę powoływania sędziów, co stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi przepisami dotyczącymi tego zagadnienia".
Skarżona norma powoduje, że prezydent RP nie może albo ma znacznie utrudnione wykonywanie swojej konstytucyjnej prerogatywy w zakresie powoływania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta