Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy sposób zamknięcia spółki osobowej ma takie same skutki dla jej uczestników

05 grudnia 2018 | Rachunkowość | Jakub 
Zbiewski

ROZLICZENIA | Otrzymanie pieniędzy przez wspólnika spółki osobowej w wyniku zakończenia jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 września 2018 r. (0114-KDIP3-1.4011.408.2018.1.EC).

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wspólnik, będący komandytariuszem spółki osobowej, prowadzącej działalność w zakresie produkcji oraz sprzedaży drzwi i okien opisał, że w związku z ograniczeniem do minimum prowadzonej działalności gospodarczej i zaprzestaniem generowania przychodów spółka rozważa zakończenie działalności w drodze podjęcia stosownej uchwały przez zgromadzenie wspólników.

W konsekwencji, nastąpi wykreślenie spółki z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz ustanie jej bytu prawnego. Tym samym, zakończenie działalności nie będzie związane z typową procedurą likwidacji opisaną w tytule II, dziale I, rozdziale 5 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

W trakcie procesu kończenia działalności przewidywane jest przekazanie wspólnikom kwoty, będącej nadwyżką po wypłacie zrealizowanego zysku, stanowiącej spłatę ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament