Fińskie inspiracje albo zestaw gotowych rozwiązań
Sądownictwo to jeden z najlepiej ocenianych systemów przez Finów.
Prawdopodobnie większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie istnieje idealny wymiar sprawiedliwości, który cieszyłby się powszechnym respektem, zapewniał rzetelne rozpoznanie sprawy w terminie natychmiastowym albo przynajmniej wyglądał tak jak na filmach, zwłaszcza hollywoodzkich.
Z analizy szybkości postępowań oraz ilości przegranych spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, zwłaszcza jeśli chodzi o zarzut przewlekłości, wyłania się jednak kilka systemów wymiaru sprawiedliwości, które funkcjonują dość sprawnie i, co istotne, cieszą się dużym zaufaniem społecznym.
Jednym z najlepiej ocenianych przez społeczeństwo systemów jest fiński wymiar sprawiedliwości, którego funkcjonowanie miałam przyjemność osobiście poznać podczas wymiany stażowej w 2017 r., organizowanej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Europejską Siecią Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości.
W tym artykule chcę przedstawić najciekawsze rozwiązania, które przykuły moją uwagę.
System maksymalnie prosty
Zgodnie z konstytucją w Finlandii działają sądy rejonowe (sądy pierwszej instancji), sądy apelacyjne i Sąd Najwyższy. Ten ostatni nadzoruje także – w pewnym zakresie – stosowanie prawa. Sądy powszechne – rejonowe i apelacyjne – dzielą się na cywilne i karne. Również Sąd Najwyższy jest zaliczany do sądów powszechnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta