Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapomniany nakaz milczenia

05 grudnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik
źródło: Shutterstock

Dyskrecja i powściągliwość dobrze służą wymiarowi sprawiedliwości.

Z doniesień medialnych dotyczących sędziów i sądownictwa niedwuznacznie wynika, że całkowicie został zapomniany przepis art. 89 § 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidujący zakaz podawania przez sędziów informacji dotyczących ich urzędu osobom postronnym oraz przekazywania tych danych do wiadomości publicznej.

Prasa oraz portale internetowe w ostatnim czasie obfitują w różnego rodzaju wypowiedzi sędziów dotyczące spraw związanych z ich pracą oraz zajmowanym urzędem. Całkiem niedawno media zalane były żalami sędziego, który nie mógł się pogodzić z koniecznością orzekania w nowym wydziale. Innego sędziego oburzała kontrola jego orzecznictwa i przeglądanie akt spraw, w których orzekał. Dziwią te obszerne wywody kolegów bardzo szeroko udostępniane prasie, pomimo że wciąż przecież obowiązuje przepis art. 89 § 1 usp. Przypomnieć warto, że przewiduje on niezmiennie od wielu lat, że żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. Nie może zwracać się do instytucji i osób postronnych ani też podawać tych spraw do wiadomości publicznej.

Przepis ten zawiera więc jednoznaczny, skierowany do sędziów, zakaz informowania instytucji i osób postronnych, a także mediów o kwestiach związanych z wykonywanym urzędem sędziego. Stanowi on wyraźne ograniczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament