Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od nieruchomości od wytwórni mas bitumicznych

05 grudnia 2018 | Rachunkowość | Maja Fabrowska

WYROK Wytwórnia mas bitumicznych powinna być opodatkowana od całej jej wartości. Tak stwierdził gorzowski WSA, wbrew dotychczasowemu orzecznictwu. Zmiana linii mogłaby spowodować problemy branży leasingowej, budowlanej, czy drogowej.

 

Dotychczasowy spór pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami sprowadzał się do ustalenia, czy wytwórnia mas bitumicznych (dalej: WMB) powinna być opodatkowana od całej wartości, czy tylko od jej części budowlanych (tj. fundamentów).

Organy podatkowe twierdziły, że WMB składa się z elementów pozostających w związku użytkowo-funkcjonalnym i technicznym, i stanowi całość techniczno-użytkową: logiczny ciąg technologiczny. Należy ją więc kwalifikować jako budowlę w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W ocenie podatników, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości powinny podlegać tylko części budowlane WMB, ponieważ może ona być bez przeprowadzania prac budowlanych i bez naruszenia struktury fundamentów rozebrana, i przeniesiona w inne miejsce, inny plac, inny fundament.

Danina tylko od części budowlanych

Sądy administracyjne wydawały w przeważającej mierze korzystne dla podatników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament