Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udostępnienie e-faktury na platformie internetowej a korekta VAT

05 grudnia 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

DOKUMENTY | Umieszczenie faktury korygującej sprzedaż na elektronicznym, dedykowanym danemu klientowi koncie, fiskus traktuje jako moment jej doręczenia nabywcy. Marcin Szymankiewicz

 

- Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą ukierunkowaną głównie na klienta indywidualnego (osoby fizyczne). Do kontaktu z klientem wykorzystuje dedykowaną platformę internetową, poprzez którą zarządza relacją z klientem, oraz adresy poczty elektronicznej. Każdy klient dostaje dostęp do tej platformy internetowej. Pod unikalnym loginem klienta są na niej m.in. zamieszczane (ładowane) faktury, dostępne dla klienta w formie elektronicznej. Spółka rozważa umieszczenie na tej platformie także wystawianych dla tych klientów faktur korygujących (zmniejszających kwotę VAT), głównie w przypadku stwierdzenia pomyłek. W tym celu spółka wygeneruje faktury korygujące (zawierające wszystkie dane wymagane) i zamieści je na unikalnych (indywidualnych) kontach klientów na platformie internetowej. Spółka będzie mieć informację o momencie, w którym faktury korygujące zostaną zamieszczone na platformie (indywidualnych kontach), czyli o momencie, od którego klienci mogą pobrać fakturę korygującą i zapoznać się z jej treścią. Czy moment umieszczenia faktur korygujących (in minus) na koncie klienta powinien być traktowany jako moment, w którym spółka ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania i VAT należny? – pyta czytelnik.

Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament