W konfrontacji z historią
„Znaki wolności" to wystawa wielowątkowa i otwarta. Rozbudza wyobraźnię swoją stroną wizualną.
Wśród dzieł prezentowanych w Zamku Królewskim są prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Maksymiliana Gierymskiego, ale także kilkudziesięciu artystów współczesnych. To one sprawiają, że nie wędrujemy jedynie śladami historii, ale mamy poczucie, że poruszane tematy wciąż żywo nas obchodzą.
W konstrukcji wystawy, do której scenografię stworzył Krzysztof Burnatowicz, szczególną rolę odgrywa wielkoformatowe płótno Edwarda Dwurnika „Konstytucja 3 maja", namalowane w 1989 r. W tej parafrazie słynnego dzieła Jana Matejki Edward Dwurnik nie powtórzył kompozycji mistrza, lecz zaproponował własne ujęcie tematu. U niego Stanisław August siedzi w otoczeniu doradców, obradujących naprzeciw stada wilków. Data powstania obrazu Dwurnika spina klamrą prawie 200 lat naszych dziejów, ale to dzieło mogłoby być też ilustracją aktualnych konstytucyjnych sporów, niezależnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta