Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentacja nie tylko w trakcie spisu i po nim

05 grudnia 2018 | Rachunkowość | Magdalena 
Kraszewska-Szuba
Charakterystyka dokumentów  na etapie przygotowania inwentaryzacji
źródło: Rzeczpospolita
Charakterystyka dokumentów na etapie przygotowania inwentaryzacji
źródło: Rzeczpospolita

Stałe regulacje inwentaryzacyjne dotyczą typowych, powtarzalnych czynności, w zależności od rodzaju, istotności i różnorodności zapasów. Ich okresowa aktualizacja pozwoli upewnić się, że są zgodne z bieżącą aktywnością firmy.

W firmach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, trwają przygotowania do zamknięcia roku i prace z nim związane, nałożone obowiązkami wskazanymi w ustawie o rachunkowości (dalej: uor). Jednym z nich jest inwentaryzacja, która ma zapewnić sprawdzenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ustalenie źródeł ich pochodzenia.

Jednostki są zobowiązane, na podstawie art. 26 ust. 1 uor, do przeprowadzenia na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzacji składników majątku. Jeżeli posiadają rzeczowe aktywa obrotowe, to na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 powinny przeprowadzić ich inwentaryzację metodą spisu ilości z natury, który polega na fizycznym policzeniu danej kategorii majtku, a następnie na wycenie i porównaniu stwierdzonych ilości z danymi zawartymi w księgach rachunkowych oraz wyjaśnieniu i rozliczeniu stwierdzonych w trakcie spisu różnic. Termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów (z wyłączeniem między innymi aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji) rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku, a ustalenie stanu nastąpiło przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament