Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy rok przyniesie wyższe płace

05 grudnia 2018 | Ekonomia
Nie tylko więcej firm niż przed rokiem szykuje podwyżki, to chcą nimi objąć większość pracowników
źródło: Rzeczpospolita
Nie tylko więcej firm niż przed rokiem szykuje podwyżki, to chcą nimi objąć większość pracowników

zarobki | Chociaż rekordowa liczba, bo 44 proc., firm zapowiada na najbliższe sześć miesięcy wzrost wynagrodzeń, to jego tempo będzie umiarkowane. Anita Błaszczak

 

Największe szanse na podwyżkę płac będą mieli w najbliższych sześciu miesiącach pracownicy firm z zachodniej Polski, gdzie pracodawcy borykają się z największym deficytem ludzi do pracy (o których konkurują też sąsiednie Niemcy). Tam aż 47 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało w listopadowym badaniu agencji zatrudnienia Randstad, że zwiększą pensje w nadchodzącym półroczu.

To sporo w porównaniu z minionym rokiem, gdy takie plany miało 43 proc. firm na zachodzie kraju – podobnie jak w całej Polsce. Teraz łączny odsetek przedsiębiorstw szykujących się do podwyżek płac wzrósł do 44 proc. I jest najwyższy w kilkuletniej historii badania Plany Pracodawców, pomimo że obniżają go firmy z północy Polski. (Tam grupa pracodawców zapowiadających wzrost płac skurczyła się z 45 do 40 proc.).

Centra usług na czele

Jak ocenia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, chociaż przedsiębiorstwa mają już za sobą dość szybki wzrost wynagrodzeń (w październiku były one o 7,6 proc. wyższe niż przed rokiem) i ostrożnie oceniają szanse na dalszy wzrost popytu na swoje usługi czy produkty, to muszą działać w warunkach rekordowo niskiego bezrobocia i silnej konkurencji o pracowników. – W rezultacie coraz większe grono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11223

Wydanie: 11223

Spis treści
Zamów abonament