Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Limity kosztów finansowania dłużnego należy stosować łącznie

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Adam Barcikowski

Z WOKANDY | Zdaniem wojewódzkich sądów administracyjnych, stanowisko fiskusa co do alternatywnego zastosowania ograniczenia kosztów w wysokości 30 proc. podatkowej EBITDA oraz 3 mln zł jest nieprawidłowe.

 

W ostatnim czasie wojewódzkie sądy administracyjne wydały dwa wyroki dotyczące nowych przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Do obu wyroków ukazały się już pisemne uzasadnienia i w obu konsekwentnie wykazano, że jednolita do tej pory linia interpretacyjna organów podatkowych w zakresie alternatywnego zastosowania limitów 30 proc. podatkowej EBITDA oraz 3 mln zł, przewidzianych w nowych przepisach, jest nieprawidłowa. Sądy wskazały, że limit 30 proc. podatkowej EBITDA należy dodawać do limitu 3 mln zł.

Co wynika z przepisów

Przepisy limitujące możliwość zaliczania wartości odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodów zmieniły się od 1 stycznia 2018 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, podatnicy są zobowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wartość kosztów finansowania dłużnego w takiej części, w jakiej ich nadwyżka przewyższa 30 proc. podatkowej EBITDA.

Ponadto, w nowych przepisach przewidziano limit kwotowy w wysokości 3 mln zł rocznie. W efekcie, przepisów o niedostatecznej kapitalizacji nie stosuje się, jeśli nadwyżka kosztów finansowania dłużnego w danym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament