Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święto 27 maja

25 lutego 2019 | Opinie | Inka Słodkowska

Włodarze polskich metropolii planują obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych. 
Niestety, koncepcja ich organizacji została oparta na błędnych założeniach.

W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z innymi włodarzami największych polskich miast ogłosili program obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 r. To bardzo ważna inicjatywa. Przez długi czas w wolnej Polsce, poza okolicznościowymi wzmiankami w mediach, mało kto wracał pamięcią do tego wydarzenia. Gdy w 1999 r. odbywały się obchody dziesiątej rocznicy jesieni ludów 1989 r., świat utożsamiał już upadek komunizmu z czechosłowacką aksamitną rewolucją oraz z obaleniem muru berlińskiego. Polski czerwiec 1989 r. pozostawał w zapomnieniu – w znacznej mierze przez nasze zaniechania.

Zmiana nastąpiła dziesięć lat później. W 2009 roku w całym kraju uroczyście obchodzono rocznicę wyborów czerwcowych. Wielką w tym zasługę miały samorządy lokalne. Z ich inicjatywy w całej Polsce organizowano spotkania uczestników tamtych wydarzeń – działaczy komitetów obywatelskich oraz ówczesnych posłów i senatorów, zbierano dokumenty i relacje, wmurowywano tablice pamiątkowe. Ukazało się wiele książek naukowych i wspomnieniowych, artykułów prasowych, powstały filmy telewizyjne i audycje radiowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament