Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PO licytuje się z PiS na populizm

25 lutego 2019 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz

Jeżeli oprócz nacjonalizowania gospodarki wymienić inne ruchy, które oddalają Polskę od Zachodu, to jest to stworzenie układu przez Zbigniewa Ziobrę – twierdzi prof. Leszek Balcerowicz.

 

Na ile kwestie ekonomiczne będą ważne w trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego?

Gdyby były nieważne, to nie mielibyśmy tego pokazu obietnic bez pokrycia. Kwestia ekonomiczna to pokazanie, co należy zrobić, by uniknąć grożącego nam spowolnienia i rosnących problemów finansów publicznych. Na razie większość partii licytuje się na nieodpowiedzialne obietnice. A czas najwyższy, żebyśmy stosowali te same standardy jak w życiu prywatnym: unikać oszustów i ich rozliczać.

W sobotę odbyła się konwencja PiS pod hasłem „Nowa arena programowa". Prezes PiS przedstawił pięć nowych propozycji: 500+ od pierwszego dziecka, zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastka" dla emeryta, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Gdy Putin traci popularność w Rosji, to ogłasza falę socjalnego rozdawnictwa, zwłaszcza dla dzieci. A gospodarka Rosji jest bliska stagnacji. Kaczyński i Morawiecki pod osłoną gierkowskiej propagandy obiecują nowe ogromne wydatki z budżetu, też na dzieci, choć stoimy przed spowolnieniem.

Na 500+ i obniżenie wieku emerytalnego również miało nie być Polski stać, a okazało się, że budżet się nie zawalił.

Po pierwsze, była koniunktura gospodarcza na świecie i w Polsce, która powoli zaczyna się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament