Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrotne obciążenie tylko dla czynnych podatników

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli świadczenie robót budowlanych objęte jest u podwykonawcy zwolnieniem podmiotowym z VAT, to obowiązek rozliczenia tych usług nie przechodzi na usługobiorcę.

Kiedy podwykonawca świadczący na rzecz podatnika VAT czynnego usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT musi stosować mechanizm odwrotnego obciążenia? Czy mechanizm ten trzeba stosować jeśli jedna ze stron jest zwolniona z VAT albo w ogóle nie jest podatnikiem tego podatku? – pyta czytelniczka.

Mechanizm odwrotnego obciążenia zakłada, że zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od wykonanej usługi podlegającej opodatkowaniu VAT jest jej nabywca. Mechanizm ten jest wyjątkiem od reguły ogólnej, zgodnie z którą VAT rozlicza sprzedawca, który dostarcza towary lub świadczy usługę (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 czerwca 2018 r., 0114-KDIP1-2.4012.263.2018.1.RD).

Łącznie spełnione warunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament