NSA stwierdził, że ryczałt obejmuje paliwo
Wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych zawiera również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie jest to odrębne świadczenie.
8 stycznia 2019 r. (II FSK 3642/16) Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny korzystny dla podatników wyrok w sprawie uwzględniania kosztów paliwa w ryczałcie za wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.
Sprawa dotyczyła niekorzystnej interpretacji indywidualnej wydanej dla spółki rozliczającej w ryczałcie wszelkie koszty związane z użytkowaniem samochodów. Było to: ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, materiały eksploatacyjne, przeglądy okresowe, wymiana oleju i innych płynów oraz części zużywające się w wyniku zwykłego korzystania z pojazdu. W ten sam sposób pracodawca traktował wydatki na paliwo. Niezależnie od ich poziomu pracownik uiszczał ryczałt według formuły z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT:
1) 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
2) 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Stanowisko fiskusa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta