Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zysk lepiej wypłacać z własnych środków

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Spółka nie ujmie w kosztach odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie wypłaty dywidendy. Pozyskanie tych pieniędzy z banku nie przyczynia się bowiem do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.

Spółki zmagające się z przejściowym brakiem płynności finansowej mogą mieć trudności z wywiązaniem się z obowiązku wypłaty dywidendy na rzecz swoich udziałowców/akcjonariuszy. Część spółek decyduje się w takiej sytuacji na sfinansowanie dywidendy ze źródeł zewnętrznych, takich jak kredyt. Pozyskanie kredytu wiąże się jednak z koniecznością zapłaty odsetek, które w takim przypadku nie mogą stanowić dla spółki kosztów uzyskania przychodów.

Kto jest uprawniony

W myśl przepisów kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 § 1 k.s.h.). Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 1 k.s.h.).

Z kolei w przypadku spółek akcyjnych, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, gdy zysk ten został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom (art. 347 § 1 k.s.h.). Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 348...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament