Zysk lepiej wypłacać z własnych środków
Spółka nie ujmie w kosztach odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie wypłaty dywidendy. Pozyskanie tych pieniędzy z banku nie przyczynia się bowiem do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.
Spółki zmagające się z przejściowym brakiem płynności finansowej mogą mieć trudności z wywiązaniem się z obowiązku wypłaty dywidendy na rzecz swoich udziałowców/akcjonariuszy. Część spółek decyduje się w takiej sytuacji na sfinansowanie dywidendy ze źródeł zewnętrznych, takich jak kredyt. Pozyskanie kredytu wiąże się jednak z koniecznością zapłaty odsetek, które w takim przypadku nie mogą stanowić dla spółki kosztów uzyskania przychodów.
Kto jest uprawniony
W myśl przepisów kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 § 1 k.s.h.). Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 1 k.s.h.).
Z kolei w przypadku spółek akcyjnych, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, gdy zysk ten został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom (art. 347 § 1 k.s.h.). Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 348...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta