Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy komornicy powinni rozliczać VAT

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

OBOWIĄZKI | Wobec braku interpretacji ministra finansów komornicy sądowi powinni na razie pozostać w rejestrze podatników, a za styczeń złożyć chociaż zerową deklarację VAT-7 i plik JPK_VAT, co da możliwość ich ewentualnej korekty.

W przeszłości kwestia statusu komornika sądowego jako podatnika VAT była przedmiotem kontrowersji. W interpretacji ogólnej z 30 lipca 2004 r. (PP10-812-802/04/MR/ 1556PP) minister finansów uznał, że komornicy sądowi w zakresie, w jakim stosując środki przymusu zastrzeżone dla władzy publicznej, wykonują władztwo publiczne wynikające z funkcji organu egzekucyjnego, są uznawani za organ władzy publicznej i tym samym są objęci regulacją art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Natomiast czynności wykonywane przez komorników sądowych w pozostałym zakresie podlegają opodatkowaniu VAT.

Zmiana stanowiska

Stanowisko to zmieniło się w interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. (PT1.050.1.2015.LJU.19), w której minister finansów stwierdził, że wykonywane przez komorników czynności należy uznać za świadczenie usług za wynagrodzeniem podlegające opodatkowaniu VAT. Do tych czynności – stwierdził minister finansów - nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, a zatem podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zarazem, kierując się m.in. zasadą zaufania obywateli do państwa, minister finansów stwierdził w tej interpretacji ogólnej, że komornicy są zwolnieni z obowiązku zapłaty VAT, z tytułu wykonywanych przez nich czynności za wynagrodzeniem, do końca września 2015 r. W świetle tej interpretacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament