Kiedy uzgodnienie jest schematem podatkowym
NOWE REGULACJE | Choć przepisy o MDR nakładają obowiązki zasadniczo na podmioty zawodowo związane z podatkami lub prawem, to jednak w określonych przypadkach sam podatnik – jako korzystający – jest zobowiązany do działania.
Pomimo, że przepisy dotyczące obowiązku raportowania schematów podatkowych obowiązują od 1 stycznia 2019 r., w dalszym ciągu budzą wiele kontrowersji. W szczególności, niejasność nowych regulacji dotyka podmioty zobligowane przez ustawę do wypełnienia obowiązków związanych z raportowaniem. Patrząc przez pryzmat wydanej przez Ministerstwo Finansów (dalej: MF) ostatecznej wersji objaśnień podatkowych dotyczących MDR (z ang. Mandatory Disclosure Rules), warto przeanalizować dotychczasowe informacje na temat praktycznego zastosowania wprowadzonych regulacji.
Czym jest i gdzie go szukać
Zgodnie z definicją legalną wprowadzoną do ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.), przez uzgodnienie należy rozumieć czynność lub zespół czynności planowanych, których co najmniej jedna strona jest podatnikiem lub które mają lub mogą mieć wpływ na powstanie lub niepowstanie obowiązku podatkowego. Jak wskazało MF w objaśnieniach, pojęcia „czynność" nie należy utożsamiać wyłącznie z określoną czynnością prawną. Kluczowe dla uznania za uzgodnienie jest to, aby czynność wywoływała określony efekt umożliwiający wykonanie uzgodnienia. Sama definicja wskazuje dwie przesłanki pozwalające na uznanie czynności (lub zespołu czynności) za uzgodnienie. Wystarczające jest spełnienie tylko jednej z nich.
Zgodnie z pierwszą przesłanką, co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta