Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zabezpieczyć restrukturyzację działalności

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak, 
Ewa Dziedzic

Przeprowadzając relokację zasobów i funkcji pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład grup kapitałowych, należy wziąć pod uwagę również przepisy podatkowe z zakresu cen transferowych.

W przepisach obowiązujących od 2019 r. doprecyzowano definicję restrukturyzacji w kontekście cen transferowych oraz usystematyzowano i uściślono zasady badania jej rynkowości.

Restrukturyzacje działalności są nieodłącznym elementem funkcjonowania międzynarodowych grup kapitałowych. Poszukując rozwiązań mających na celu poprawę efektywności działań biznesowych, czy usprawnień w różnych obszarach, grupy decydują się często na realokację zasobów i funkcji pomiędzy spółkami wchodzącymi w ich skład. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę również przepisy podatkowe z zakresu cen transferowych.

Restrukturyzacja w kontekście cen transferowych powinna być rozumiana jako zmiana w podziale funkcji, aktywów i ryzyk między przedsiębiorstwami działającymi w międzynarodowej grupie podmiotów. Kwestie z nią związane zostały zawarte w Wytycznych OECD. W przepisach wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo Finansów postanowiło doprecyzować i w pewien sposób uporządkować regulacje związane z restrukturyzacją.

Kiedy badać

W obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniu ministra finansów w sprawie cen transferowych (dalej: rozporządzenie) podkreślono istotność badania działań restrukturyzacyjnych przeprowadzanych pomiędzy podmiotami powiązanymi pod kątem rynkowości. Oznacza to mianowicie analizę czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament