Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy kara umowna pomniejszy przychód podatnika

25 lutego 2019 | Podatki i księgowość | Urszula
 Butryn

Jeżeli kara umowna została poniesiona z powodów niezależnych od płacącego ją podmiotu, to może ona stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów, który należy rozpoznać w dacie jego poniesienia.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 stycznia 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010.484.2018.1.AR).

Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną była możliwość ujęcia w kosztach podatkowych kary umownej nałożonej przez spółkę z branży energetycznej. Spółka (ciepłownia) zawarła kompleksową umowę na zakup paliwa gazowego, w celu jego wykorzystania do podgrzania wody wodociągowej. Zgodnie z umową, spółka była zobowiązania do odbioru konkretnej ilości paliwa gazowego, określonej jako kontraktowe ilości obowiązkowe w wysokości 80 proc. zamówionych ilości paliwa. Zgodnie z ustaleniami, w przypadku nieodebrania zamówionej ilości minimalnej, spółka będzie zobowiązana do zapłaty kary umownej. Jak się okazało, w pierwszym miesiącu współpracy w ciepłowni wystąpiły problemy z awarią kotła gazowego, jego naprawa przedłużała się (z przyczyn niezależnych od spółki), w związku z czym nie odebrano odpowiedniej ilości gazu. Co więcej, w kolejnych miesiącach, ze względu na niskie temperatury oraz duże zapotrzebowanie na energię,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11290

Wydanie: 11290

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament