Kiedy kara umowna pomniejszy przychód podatnika
Jeżeli kara umowna została poniesiona z powodów niezależnych od płacącego ją podmiotu, to może ona stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów, który należy rozpoznać w dacie jego poniesienia.
Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 stycznia 2019 r. (0111-KDIB2-1.4010.484.2018.1.AR).
Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną była możliwość ujęcia w kosztach podatkowych kary umownej nałożonej przez spółkę z branży energetycznej. Spółka (ciepłownia) zawarła kompleksową umowę na zakup paliwa gazowego, w celu jego wykorzystania do podgrzania wody wodociągowej. Zgodnie z umową, spółka była zobowiązania do odbioru konkretnej ilości paliwa gazowego, określonej jako kontraktowe ilości obowiązkowe w wysokości 80 proc. zamówionych ilości paliwa. Zgodnie z ustaleniami, w przypadku nieodebrania zamówionej ilości minimalnej, spółka będzie zobowiązana do zapłaty kary umownej. Jak się okazało, w pierwszym miesiącu współpracy w ciepłowni wystąpiły problemy z awarią kotła gazowego, jego naprawa przedłużała się (z przyczyn niezależnych od spółki), w związku z czym nie odebrano odpowiedniej ilości gazu. Co więcej, w kolejnych miesiącach, ze względu na niskie temperatury oraz duże zapotrzebowanie na energię,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta