Polityka konkurencji musi się zmienić
Trzeba dostosować reguły do wyzwań gospodarki cyfrowej – mówi unijna komisarz Margrethe Vestager. Anna Słojewska
Czy zablokowanie fuzji Siemensa i Alstomu zepsuło pani relacje z prezydentem Macronem? W przeszłości mówiło się, że widział panią jako kandydatkę na szefa Komisji Europejskiej.
Nie rozmawiałam z nim o tym. Niemniej trudno mi sobie wyobrazić coś bardziej zawstydzającego niż oskarżenia o robienie czegoś ze względu na wielkość kraju czy jego staż w UE. Trzymałam rękę na unijnych traktatach, gdy jako komisarz przysięgałam nie przyjmować instrukcji od państw członkowskich.
Wiele się mówi o koniecznej reformie polityki konkurencji.
Musimy dostosować reguły konkurencji do wyzwań gospodarki cyfrowej. Chodzi nie tylko o typowe koncerny cyfrowe, jak Google czy Amazon. Ale i o rolnictwo, transport, zdrowie, prawników, administrację. To wszystko będzie miało swoją stronę cyfrową. Coś wyprodukujesz, ale potem strumień danych zdecyduje o obsłudze tego, usługach posprzedażnych, relacjach z klientem. W społeczeństwie cyfrowym zmienia się sposób tworzenia wartości, innowacji, dane stają się zupełnie nowym elementem życia. Jedną z najważniejszych spraw staje się kontrola dostępu do wielkich zbiorów danych. Ten, kto ją uzyska, zdecyduje, kto może dokonywać innowacji, a kto nie. Ci, którzy będą kontrolować dostęp do wielkich baz danych, będą GAFA (Google, Amazon, Facebook i Apple – red.) nowego świata.
Pilne jest rozstrzygnięcie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta