Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szwedzi chcą zatrudniać Norwegów

04 czerwca 2019 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Wspólne akcje policji przy granicy – to pomysł na niedobór funkcjonariuszy.

W jednym kraju brak mundurowych. W drugim - przeciwnie. Dlaczego więc nie zwerbować funkcjonariuszy tam, gdzie ich potrzebują.

Do takich wniosków doszedł szwedzki związek zawodowy policjantów. Jego szefowa Lena Nitz zaapelowała do rządu, by zbadał możliwość zatrudnienia norweskich policjantów w Szwecji.

- Wobec deficytu kadr musimy poruszyć niebo i ziemię, by zwiększyć liczbę funkcjonariuszy - tłumaczy Nitz. Mówi też, że by móc pracować tutaj, Norwegowie musieliby się doszkolić, poznać szwedzką legislację i metody pracy policji. Nie będzie to jednak proste, ponieważ by pracować w szwedzkiej policji trzeba posiadać szwedzkie obywatelstwo. Norwegia nie należy do UE, lecz do strefy Europejskiego Obszaru Gospodarczego . Oznacza to, że w wiekszości profesji Norwegowie mogą wykonywać swój zawód u swojego wschodniego sąsiada na tych samych zasadach, co obywatele Wspólnoty. Profesja policjanta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11372

Wydanie: 11372

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament