Alternatywy dla PPK
Oszczędzanie w ramach programu będą musiały zaoferować swoim pracownikom niemal wszystkie firmy i instytucje. Anna Ogonowska-Rejer
Zwolnieni z tego obowiązku są mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż dziesięciu pracowników, pod warunkiem iż każdy z pracowników złoży deklarację o rezygnacji. Drugi wyjątek stanowią firmy, które prowadzą u siebie pracownicze programy emerytalne i należy do nich co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE, wynosi minimum 3,5 proc. jego pensji brutto.
Pracownicze programy emerytalne
Programy PPK i PPE będą funkcjonowały równolegle, a firmy mogą swobodnie wybierać, czy oferować swoim pracowników PPK czy PPE. Ważne, żeby przystąpić do PPE przed obowiązkową datą przystąpienia do PPK.
Przystąpienie do PPE jest dobrowolne. Do programu przystąpić mogą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru, osoby związane z firmą umową zlecenia, umową agencyjną, członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tego tytułu czy osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą. Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.
Przystąpienie do PPE może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnej deklaracji danej osoby. Składki na PPE dzielą się na dwa rodzaje – podstawowe i dodatkowe. Składki podstawowe są finansowane przez firmy, a ich wysokość nie może przekroczyć 7 proc. wynagrodzenia danego pracownika. Składki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta