Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat państwa ma być efektywny

04 czerwca 2019 | Prawo | Marek Domagalski
źródło: materiały prasowe

Prokuratoria powinna prowadzić sprawy najważniejsze i najtrudniejsze, o wysokiej wartości sporu oraz o systemowym lub precedensowym charakterze – mówi Mariusz Haładyj, nowy prezes Prokuratorii Generalnej RP.

Przeszedł pan z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a więc gospodarczego, do urzędu chroniącego interesy majątkowe Skarbu Państwa, swego rodzaju adwokata państwa, nadzorcy – czy to łatwiejsze, w każdym razie spokojniejsze zadanie?

Ani spokojniejsze ani łatwiejsze. Nieco inne. W Ministerstwie byłem skoncentrowany głównie na ocenie obowiązujących przepisów i tworzeniu nowych. W Prokuratorii – na ich stosowaniu. Obie prace są intensywne, ale i pasjonujące. Jedno się nie zmieniło. I tam, i tu mam niebywałe szczęście współpracować z wysokiej klasy specjalistami, dla których wielką wartością jest praca dla państwa.

Objął pan zapewne ten urząd z jakimś planem, co się na niego składa?

W 2017 r. weszła w życie nowa ustawa o Prokuratorii, która znacznie poszerzyła zakres jej zadań. Jedno jednak pozostało niezmienne – chronimy interesy Skarbu Państwa. Pozostaje wybór sposobów, jakimi możemy ten cel osiągnąć. Prokuratoria najczęściej kojarzona jest z występowania przed sądami powszechnymi. Tyle że przed tym etapem jest co najmniej kilka innych, na których można skutecznie mitygować ryzyko spotkania się z kontrahentem w sądzie. Możemy dbać o interesy Skarbu Państwa, działając dużo wcześniej zgodnie ze starą maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jaką droga, jakimi narzędziami?

Staram...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11372

Wydanie: 11372

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament