Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie środki prawne przysługują osobie ukaranej za niestawiennictwo

04 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Można wnieść zażalenie na postanowienie o wymierzeniu grzywny, albo złożyć wniosek o uznanie nieobecności za usprawiedliwioną i zwolnienie od kary.

Zgodnie z art. 51 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że osoba wezwana przez organ ma obowiązek osobistego stawienia tylko w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa oraz sąsiedniej gminy bądź miasta. Gdyby wzywany musiał stawić się poza tym obszarem, organ prowadzący postępowanie korzysta z pomocy prawnej (por. art. 52 k.p.a.).

Ograniczeń terytorialnych dotyczących obowiązku osobistego stawienia się nie stosuje się gdy charakter sprawy lub czynności wymaga dokonania czynności przed organem prowadzącym postępowanie (art. 53 k.p.a.). W takim przypadku w wezwaniu trzeba jednak powołać się na ten przepis. Należy także pamiętać o obowiązku dołożenia starań przez organ, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe (art. 50 § 2 k.p.a.). Wezwanie musi być dokonane zgodnie z art. 54–55 k.p.a.

Trzeba wskazać w nim m.in.: w jakiej sprawie, w jakim charakterze i w jakim celu dana osoba zostaje wezwana oraz skutki prawne niezastosowania się do wezwania. Wezwanie nieodpowiadające wymaganiom określonym w tych przepisach nie wywoła skutków względem osoby, która się do niego nie zastosowała (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Wa 1318/08, LEX nr 529914).

Postanowienie o ukaraniu grzywną i zażalenie

W myśl art. 88 § 1 k.p.a.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11372

Wydanie: 11372

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament