Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komenda policji nie jest podatnikiem VAT

04 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Wykonując zadania zlecone przez inne jednostki policji oraz na polecenie sądów, prokuratur, organów administracji państwowej i samorządu terytorialnego wojewódzka komenda policji nie działa w charakterze podatnika VAT.

Są to zadania, dla których komenda została powołana i brak przesłanek do traktowania tych działań jako stosunków cywilnoprawnych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 14 maja 2019  ., sygn. I SA/Bd 168/19.

Wniosek o interpretację i stanowisko spółki

Wojewódzka komenda policji wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest państwową jednostką budżetową powołaną do życia przepisami ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji, jako umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz porządku publicznego. Poza czynnościami wykonywanymi w ramach zadań statutowych komenda wykonuje także czynności zlecone przez inne jednostki policji na podstawie przepisów zwierzchnika policji komendanta głównego policji, a także czynności na polecenie sądów, prokuratur, organów administracji państwowej i samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o policji, w zakresie w jakim obowiązek ten został określony w odrębnych ustawach, przedmiotowe czynności wykonywane są w ramach pomocy prawnej i obejmują m.in. parkowanie i holowanie pojazdów przechowywanych do celów dochodzeniowo-śledczych, asysty komornicze, konwojowanie osób zatrzymanych, a także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11372

Wydanie: 11372

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament