Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzimy rynek paczek bije kolejne rekordy

04 czerwca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Firmy kurierskie zacierają ręce. Boom na e-zakupy sprawia, że popyt na ich usługi rośnie jak szalony. Za dwa lata będą dostarczać prawie dwa razy więcej przesyłek niż w 2016 r. michał duszczyk

 

Wart ok. 9,5 mld zł rynek pocztowy w naszym kraju rośnie jak na drożdżach. Od 2016 r. przychody uzyskane przez operatorów zwiększyły się łącznie o niemal 1,8 mld zł, co oznacza wzrost o 23 proc., a tylko w ub.r. wzrost wartości usług pocztowych przekroczył 1 mld zł. Rok 2018 był drugim z rzędu, w którym tempo wzrostu wartości rynku ponad dwukrotnie wyprzedziło tempo wzrostu całej gospodarki. O ile w 2017 r. odnotowano 10-proc. wzrost wartości rynku pocztowego przy wzroście PKB Polski o 4,8 proc., to w ub. r. wzrost osiągnął już tempo 12 proc. przy dynamice PKB 5,1 proc. – podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w opublikowanym właśnie raporcie za 2018 r.

Nie jest tajemnicą, że ta imponująca dynamika to zasługa rosnącej liczby przesyłek kurierskich. A za nimi stoi boom na zakupy internetowe.

Internetowy napęd

W minionym roku wysłaliśmy niemal 369 mln przesyłek kurierskich – o ponad 100 mln więcej niż dwa lata wcześniej. A prognozy UKE są jeszcze bardziej optymistyczne – w 2021 r. liczba przesyłek kurierskich może sięgnąć nawet 0,5 mld sztuk. A to prawie dwa razy więcej niż w 2016 r. Już dziś ten segment polskiego rynku jest jednym z najszybciej rozwijających się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11372

Wydanie: 11372

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament