Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokąd zmierza cyfrowy świat?

07 października 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Shutterstock

Czwarta rewolucja – pogodzić cele ekonomiczne, społeczne i środowiskowe

Rzeki płyną w kierunku morza, a gospodarka w kierunku różnych modeli współpracy i współdzielenia. Dlatego symbolem czwartej rewolucji przemysłowej wcale nie jest naszpikowana elektroniką fabryka, ale usługa na żądanie. Nowy rynkowy standard doskonale widać na przykładzie procesów związanych z zarządzaniem dokumentami i drukiem.

Przed kryzysowym 2007 rokiem gospodarkę napędzały kredyty. Dopóki były spłacane, mechanizm działał bez zarzutu. Potem zaczęto je rozdawać nawet ludziom bez odpowiednich dochodów. Finansowy silnik pracował szybciej i szybciej, aż się zatarł i zgasł, a wiele państw, środowisk i jednostek znalazło się w tragicznej sytuacji. Pesymiści obwieścili: „To koniec!". „Wcale nie" – odparli optymiści. „Jesteśmy na samym dnie. Świetnie. Pod spodem może być ropa. Wierćmy!".

Dzisiejszy świat jak kania dżdżu potrzebuje „ropy" – nowego paliwa, które znowu napędzi gospodarkę i zapewni jej rozwój, lecz bezpieczny i zrównoważony. Są nim innowacje – zarówno technologie cyfrowe, jak i niespotykane wcześniej modele biznesowe spod znaku przemysłu 4.0. Wreszcie będzie można pogodzić cele ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Dla wielu firm idea ta nie jest tylko nośnym hasłem, a rzeczywistością i sposobem działania na rynku. Ale od początku...

Więcej niż roboty

Pierwszą rewolucję przemysłową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament