Podatek u źródła – wątpliwości nie ubywa
Zdaniem organów, polscy nabywcy usług niematerialnych od zagranicznych podmiotów niepowiązanych powinni przeprowadzać weryfikację dostawców, mimo iż są nimi często duże podmioty, o mocnej pozycji rynkowej, mające klientów w wielu państwach.
Problemy związane z rozliczeniami podatku u źródła stały się gorącym tematem ponad rok temu, kiedy opublikowano pierwszą wersję projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidującą znaczne skomplikowanie systemu oraz drastyczne sankcje. Od tamtego czasu podjęto wiele różnych działań, m.in. dwukrotnie w drodze rozporządzenia odroczono obowiązywanie części regulacji oraz po pół roku od wejścia w życie ustawy opublikowano, projekt, oficjalnych urzędowych objaśnień (bo wersji finalnej wciąż brak).
Objaśnienia nie pomogą
Nieustannie trwają również konsultacje społeczne z przedsiębiorcami dotyczące wielu praktycznych problemów wykreowanych nowelizacją. Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga konkretnego działania. Objaśnienia – jeśli zostaną wydane – nie rozwiążą podstawowych problemów z fundamentalnego powodu jakim jest treść przepisów. Jedyną drogą przywrócenia stabilności i wyeliminowania niepewności co do sposobów postępowania w odniesieniu do rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami wydaje się być kolejna nowelizacja odwracająca najbardziej szkodliwe dla biznesu – dodajmy głównie dla polskich firm – skutki zmian wprowadzonych ustawą obowiązującą od początku 2019 r.
Na nieszczęście dla podatników, najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie dowiemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta