Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynajem/leasing samochodów osobowych z zagranicy jest objęty akcyzą

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Aleksandra Andrzejewska

Spółka zagraniczna, która wynajmuje lub bierze 
w leasing auta osobowe na terytorium Republiki Czeskiej, a następnie użytkuje je przez swoich pracowników także na obszarze Polski, powinna zapłacić w Polsce podatek akcyzowy.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 1 lipca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.119. 2019. 2.JS).

Spółka zagraniczna (wnioskodawca) zajmująca się wykonywaniem inwestycji budowlanych, prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału. Oddział ten nie posiada odrębności prawnej i korzysta z podmiotowości przedsiębiorstwa zagranicznego. Ustalając zyski polskiego oddziału, które podlegają opodatkowaniu w Polsce, wnioskodawca przypisuje oddziałowi część poniesionych na jego rzecz kosztów. Wśród nich znajdują się wydatki związane z użytkowaniem przez pracowników samochodów osobowych służących do przemieszczania się między Czechami a Polską. Pojazdy te są przedmiotem umów leasingu/najmu zawieranych przez wnioskodawcę w Czechach. Spółka zagraniczna nie jest właścicielem wynajmowanych pojazdów, a po upływie okresu najmu/leasingu samochody, które są zarejestrowane w Czechach, są zwracane ich prawnym właścicielom (wynajmującym/leasingodawcom). W złożonym wniosku o interpretację spółka zagraniczna podkreśliła, że w okresie wynajmu samochodów nie uzyskuje prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a jedynie możliwość czasowego użycia pojazdów w kontrolowanej sprawie, w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

W takim stanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament