Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy krok w dobrym kierunku

07 października 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Unia powinna bardzo poważnie pochylić się nad propozycjami Johnsona – apeluje Konrad Szymański, minister ds. UE.

Do brexitu zostało nieco ponad trzy tygodnie. Tak w każdym razie mówi Boris Johnson. Porozumienie z Brytyjczykami jest jeszcze możliwe?

Oferta, którą przedstawił premier Johnson, po raz pierwszy od bardzo wielu miesięcy stwarza szanse na wyjście z pata, w jakim znalazły się te rokowania. Oczywiście wciąż nie wszystkie oczekiwania wyrażone w mandacie Unii zostały spełnione, pozostają istotne pytania, w szczególności odnośnie do współpracy celnej czy VAT. Ale mamy przynajmniej poważny punkt wyjścia do rozmów o alternatywie dla dotychczasowych gwarancji, że nie zostanie odtworzona twarda granica między Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

W Londynie można usłyszeć, że to nie jest ostateczna oferta, dalsze ustępstwa są możliwe. Jeśli po brexicie w Ulsterze obowiązywałyby nie tylko unijne normy towarów, ale zostałaby ona też w unii celnej z kontynentem, mamy deal?

Gdyby faktycznie Brytyjczycy byli na to gotowi, większość problemów, z którymi od dawna nie możemy sobie poradzić, przestałaby istnieć. Jednak interpretacja brexitu ze strony rządu Johnsona jest jednoznaczna: cała Wielka Brytania, a więc także Irlandia Północna, wychodzi tak z jednolitego rynku, jak i z unii celnej. Musimy pogodzić te oczekiwania z zapisami porozumienia wielkopiątkowego regulującego zasady utrzymania pokoju na wyspie oraz zachowaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament