Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd zmierza w dobrym kierunku

07 października 2019 | Życie Regionów
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Coraz więcej lokalnych władz realizuje ideę społeczeństwa obywatelskiego, starając się, by mieszkańcy mieli większy wpływ na rozwój swoich miast i gmin. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Ranking Samorządów, organizowany przez „Rzeczpospolitą" już od 15 lat, jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych konkursów w Polsce. M.in. dlatego, że przygotowywany jest na podstawie obiektywnych wskaźników.

Bez arbitralnych decyzji

– Kapituła ustala metodologię, dobiera wskaźniki oceny i punktację dla poszczególnych obszarów – mówił prof. Jerzy Buzek, były premier RP, przewodniczący naszej kapituły, podczas gali Rankingu Samorządów 2019. – Czuwa także nad przebiegiem całego konkursu, a na ostatnim posiedzeniu akceptuje wyniki. Ale to akceptowanie nie oznacza, że coś zmienia, raczej po prostu przyjmuje do wiadomości to, co pokazuje komputer, nie ma tu żadnych subiektywnych ocen – zaznaczył prof. Buzek.

– Laureatów wybieramy nie na podstawie arbitralnych decyzji, ale wnikliwej analizy szerokiego spektrum danych – zaznaczył też Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, członek kapituły.

Takie podejście cenią sobie sami samorządowcy. Jak podkreślali podczas gali, jednym z głównym atutów Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" jest jego obiektywizm.

Prof. Buzek zaznaczył też, że nasz ranking ewoluuje, zmienia się wraz ze zmieniającą się rzeczywistością i oczekiwaniami mieszkańców. – Wyraźnie widać, że polski model samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament