Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biała lista ogranicza swobodę płatności

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Przemysław Kilim, Katarzyna Ryszkowska

W nowym elektronicznym wykazie podatników VAT widoczne są jedynie rachunki objęte STIR, a więc konta prowadzone przez polski bank lub SKOK. Przemysław Kilim, Katarzyna Ryszkowska

Od 1 września br. podatnicy mogą korzystać z elektronicznego wykazu czynnych podatników VAT (czyli tzw. białej listy) udostępnionego na stronie Ministerstwa Finansów. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami przedsiębiorcy zobowiązani są do dokonywania płatności na rachunki bankowe wskazane na białej liście. W przeciwnym razie, od 1 stycznia 2020 r. będą im grozić sankcje – zarówno w podatkach dochodowych, jak i w VAT.

Na wstępie należy podkreślić, że zgodnie z ustawą - Prawo dewizowe oraz rozporządzeniami wydanymi na podstawie tej ustawy dopuszczalne jest otwieranie rachunków bankowych przez polskich rezydentów w bankach mających siedziby w dowolnym państwie Unii Europejskiej (oraz w pozostałych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD).

Ponadto, zgodnie z art. 63 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej zakazane są wszelkie ograniczenia w płatnościach pomiędzy państwami członkowskimi oraz między państwami członkowskimi a państwami trzecimi. Swoboda ta obejmuje transfer waluty będący świadczeniem wzajemnym w ramach zawartej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament