Spółka debiutująca na giełdzie nie odliczy wszystkich wydatków
Kosztem podatkowym jest wynagrodzenie domów maklerskich, doradztwa finansowego, audytu i marketingu, ale nie wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 września 2019 r. (0111-KDIB1 -3.4010.278.2019. 3.MO) wyjaśnił, w jaki sposób rozlicza się spółka wchodząca na Giełdę Papierów Wartościowych.
Sprawa dotyczyła spółki, która produkuje gry na platformy mobilne. W 2019 r. spółka zakończyła proces prowadzący do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach tzw. pierwszej oferty publicznej (IPO). Oferta obejmowała publiczną sprzedaż istniejących akcji na okaziciela spółki (akcje sprzedawane) oraz publiczną subskrypcję nowo emitowanych akcji (akcje oferowane). W związku z emisją nowych akcji doszło do podwyższenia kapitałów spółki, w tym kapitału zakładowego, przy czym nowo emitowane akcje stanowiły jedynie część akcji oferowanych. Spółka liczy, że poza korzyściami finansowymi, debiut na parkiecie zwiększy jej rozpoznawalność na rynku oraz poprawi wiarygodność i prestiż w oczach inwestorów.
Przygotowanie oferty publicznej
Spółka poniosła dotychczas i nadal będzie ponosić wydatki związane z przeprowadzeniem IPO. Są to: koszty domów maklerskich; koszty doradztwa prawnego; doradztwa finansowego; audytora; marketingu; koszty administracyjne oraz koszty podwyższenia kapitału zakładowego. Wyjaśniła, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta