Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka debiutująca na giełdzie nie odliczy wszystkich wydatków

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Kosztem podatkowym jest wynagrodzenie domów maklerskich, doradztwa finansowego, audytu i marketingu, ale nie wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 września 2019 r. (0111-KDIB1 -3.4010.278.2019. 3.MO) wyjaśnił, w jaki sposób rozlicza się spółka wchodząca na Giełdę Papierów Wartościowych.

Sprawa dotyczyła spółki, która produkuje gry na platformy mobilne. W 2019 r. spółka zakończyła proces prowadzący do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach tzw. pierwszej oferty publicznej (IPO). Oferta obejmowała publiczną sprzedaż istniejących akcji na okaziciela spółki (akcje sprzedawane) oraz publiczną subskrypcję nowo emitowanych akcji (akcje oferowane). W związku z emisją nowych akcji doszło do podwyższenia kapitałów spółki, w tym kapitału zakładowego, przy czym nowo emitowane akcje stanowiły jedynie część akcji oferowanych. Spółka liczy, że poza korzyściami finansowymi, debiut na parkiecie zwiększy jej rozpoznawalność na rynku oraz poprawi wiarygodność i prestiż w oczach inwestorów.

Przygotowanie oferty publicznej

Spółka poniosła dotychczas i nadal będzie ponosić wydatki związane z przeprowadzeniem IPO. Są to: koszty domów maklerskich; koszty doradztwa prawnego; doradztwa finansowego; audytora; marketingu; koszty administracyjne oraz koszty podwyższenia kapitału zakładowego. Wyjaśniła, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament