Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kończysz działalność, musisz oddać VAT

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na nieruchomość, w której prowadzi biuro. Ale trzeba ją też uwzględnić w remanencie likwidacyjnym.

Jeśli zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to wolno odliczyć VAT naliczony z faktur. Taką zasadę możemy też zastosować przy budowie domu, którego część jest przeznaczona na działalność gospodarczą.

Jak podzielić zakupy na firmowo-prywatną nieruchomość? O takiej sytuacji mówi art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Wynika z niego, że jeśli budujemy nieruchomość wykorzystywaną zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i na potrzeby osobiste, to podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego. Odliczenie będzie więc częściowe - w takiej proporcji, w jakiej dane towary i usługi są wykorzystywane na cele firmowe.

Co zrobić, gdy odliczyliśmy VAT z wydatków na budowę firmowej części domu, a teraz likwidujemy działalność gospodarczą? - Wykorzystywana w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament