Likwidacja firmy nie przekreśla prawa do korekty VAT
Status danego podmiotu jako podatnika należy oceniać na moment wystawienia błędnej faktury, a nie jej korekty.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (I SA/Bd 250/19).
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, dokonał dostawy nieruchomości zabudowanej. W związku z tym wystawił fakturę VAT z wykazanym podatkiem należnym, który rozliczył w deklaracji VAT-7. W późniejszym czasie okazało się jednak, że zastosował błędną stawkę. Przed zauważeniem pomyłki zdążył zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy w związku z tym, że błędnie została opodatkowana dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, która to czynność powinna korzystać ze zwolnienia z VAT, podatnik ma prawo do skorygowania wystawionej faktury i skorygowania rozliczenia VAT, w związku z powstaniem nadpłaty w podatku, również po zakończeniu działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu z rejestru czynnych podatników VAT.
Zdaniem podatnika nadal przysługiwało mu prawo do skorygowania wystawionej faktury oraz rozliczenia VAT. W uzasadnieniu wskazał, że osoba fizyczna wykreślona z rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta