Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Likwidacja firmy nie przekreśla prawa do korekty VAT

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Zuzanna Piątek

Status danego podmiotu jako podatnika należy oceniać na moment wystawienia błędnej faktury, a nie jej korekty.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (I SA/Bd 250/19).

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, dokonał dostawy nieruchomości zabudowanej. W związku z tym wystawił fakturę VAT z wykazanym podatkiem należnym, który rozliczył w deklaracji VAT-7. W późniejszym czasie okazało się jednak, że zastosował błędną stawkę. Przed zauważeniem pomyłki zdążył zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy w związku z tym, że błędnie została opodatkowana dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej, która to czynność powinna korzystać ze zwolnienia z VAT, podatnik ma prawo do skorygowania wystawionej faktury i skorygowania rozliczenia VAT, w związku z powstaniem nadpłaty w podatku, również po zakończeniu działalności gospodarczej i wyrejestrowaniu z rejestru czynnych podatników VAT.

Zdaniem podatnika nadal przysługiwało mu prawo do skorygowania wystawionej faktury oraz rozliczenia VAT. W uzasadnieniu wskazał, że osoba fizyczna wykreślona z rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament