Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwoty wypłacane pracownikowi B+R w całości są objęte ulgą

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Michał Paszkiet

Pracownicy zatrudnieni w celu realizowania działalności badawczo-rozwojowej mogą uczęszczać na szkolenia i konferencje, wyjeżdżać na delegacje i wizyty studyjne 
do zakładów produkcyjnych, uczelni i innych laboratoriów. Nie ma podstaw, aby wynagrodzenie za czas takiej usprawiedliwionej nieobecności wyłączać z kosztów kwalifikowanych.

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 2665/18).

Podatnik będący spółką akcyjną jest producentem leków, suplementów diety i produktów medycznych. W celu opracowania nowych oraz rozwoju obecnych produktów podatnik nabywa usługi badawczo-rozwojowe, opracowania eksperckie oraz prowadzi prace we własnym zakresie. Spółka wskazała, że działania te wymagają często dużej ilości czasu i w związku z tym możliwe jest, że koszty takich działań stają się kosztami uzyskania przychodów w dwóch odrębnych latach podatkowych. Podatnik zatrudnia pracowników, których zadaniem jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Poza realizacją głównej działalności, pracownicy ci mają inne obowiązki, korzystają z przysługujących im urlopów oraz zwolnień lekarskich. W dotychczas prowadzonej ewidencji dotyczącej działalności opisanej powyżej, podatnik na potrzeby rachunkowości finansowej oraz zarządczej i kontrolingu ujmuje całą wartość wynagrodzeń takich pracowników bez wyodrębniania czasu na inne obowiązki lub też urlopy i  zwolnienia lekarskie.

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. nowej ulgi na działalność badawczo-rozwojową (art. 18d ustawy o CIT) po stronie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament