Nadmierne napięcie zmniejsza wydajność i sprzyja wypadkom
Co trzeci Polak nie radzi sobie z zawodowym stresem. Większości pracodawców i pracowników bezpieczeństwo pracy kojarzy się z bezpieczeństwem fizycznym, ale dziś rosnącym problemem są zagrożenia psychospołeczne. anita błaszczak
Stres w pracy to nic nadzwyczajnego, to codzienność dla ponad 80 proc. pracowników w Polsce. Ponad jedną trzecią zatrudnionych stres zniechęca do działania. Na tym nie koniec, bo sześciu na dziesięciu pracujących Polaków twierdzi, że doświadczyło nieodpowiedniego traktowania przez przełożonego, a ponad połowa przemocy słownej. Prawie co drugi skarży się na wykluczenie ze strony współpracowników. To wnioski z raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" wydanego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy, który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.
Te wszystkie zjawiska składają się na zagrożenia psychospołeczne często niedoceniane przez firmy i menedżerów skupiających się na zapewnieniu fizycznego bezpieczeństwa swoich podwładnych.
Rosnące zagrożenie
Badanie w lipcu i sierpniu tego roku objęło ponad 1500 pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych w całej Polsce. Aż 42 proc. z nich twierdzi, że w ich pracy zdarzył się wypadek spowodowany właśnie czynnikami psychospołecznymi, w tym stresem związanym często z nadmiarem obowiązków. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta