Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupy kapitałowe mają kłopot z rozliczaniem podatku od przychodów z budynków

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Krystian Trzciński, Tomasz Wickel

Zasady kalkulacji kwoty wolnej w podatku od przychodów z nieruchomości zostały określone w przepisach, jednak sposoby ich interpretacji przez przedsiębiorców i przez skarbówkę znacznie się od siebie różnią.

 

Nowelizacja przepisów o podatku od przychodów z budynków, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wprowadziła spore zamieszanie wśród podmiotów czerpiących korzyści z najmu albo dzierżawy nieruchomości. Przypomnijmy, że podatek od przychodów z budynków funkcjonuje od 2018 roku. Został wprowadzony do ustaw podatkowych regulujących CIT oraz PIT jako tzw. minimalny podatek dochodowy dla podatników osiągających przychody z nieruchomości. Celem tego podatku, zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, jest ochrona dochodów budżetowych przed domniemaną optymalizacją podatkową w podatkach dochodowych, której mieli dopuszczać się m.in. podatnicy osiągający przychody z nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019 r. podatnikami podatku od przychodów z budynków są podatnicy CIT oraz PIT osiągający przychody ze środka trwałego będącego budynkiem, który stanowi ich własność albo współwłasność, jeżeli budynek został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze i jest położony na terytorium Polski. Mimo że podatek od przychodów z budynków uregulowanych jest w ustawach o CIT i o PIT, to podatek ten jest de facto podatkiem majątkowym. Podstawą opodatkowania nie jest bowiem dochód uzyskany przez podatnika z budynków, lecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament