Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Konrad Bartuzel

Firmy energetyczne zobowiązane do prowadzenia ewidencji ilościowej prądu powinny dbać o to, żeby wykaz zawierał wszystkie wymagane dane. Braki w tym zakresie mogą powodować odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.

W art. 138h ustawy o podatku akcyzowym są uregulowane kluczowe zasady dotyczące ewidencji energii elektrycznej. Do prowadzenia takiej ewidencji zobowiązane są co do zasady nie tylko wielkie przedsiębiorstwa energetyczne, ale również ta część podatników, która produkuje energię elektryczną i zużywa ją w całości na własne potrzeby.

Ewidencji nie muszą prowadzić podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Oznacza to, że niespełnienie któregokolwiek z ww. warunków powoduje powstanie u producenta energii elektrycznej obowiązku ewidencjonowania.

Przykład:

Spółka, która produkuje energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy mniejszej niż 1 MW, wyprodukowaną energię elektryczną zużywa w części na własne potrzeby, a nadwyżkę sprzedaje zakładowi energetycznemu. W takim przypadku nie znajdzie zastosowania wyłączenie z obowiązku prowadzenia ewidencji, ponieważ energia elektryczna została dostarczona do instalacji połączonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament