Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek u źródła – wątpliwości nie ubywa

07 października 2019 | Podatki i księgowość | Agnieszka Wnuk

Zdaniem organów, polscy nabywcy usług niematerialnych od zagranicznych podmiotów niepowiązanych powinni przeprowadzać weryfikację dostawców, mimo iż są nimi często 
duże podmioty, o mocnej pozycji rynkowej, mające klientów w wielu państwach.

 

Problemy związane z rozliczeniami podatku u źródła stały się gorącym tematem ponad rok temu, kiedy opublikowano pierwszą wersję projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidującą znaczne skomplikowanie systemu oraz drastyczne sankcje. Od tamtego czasu podjęto wiele różnych działań, m.in. dwukrotnie w drodze rozporządzenia odroczono obowiązywanie części regulacji oraz po pół roku od wejścia w życie ustawy opublikowano, projekt, oficjalnych urzędowych objaśnień (bo wersji finalnej wciąż brak).

Objaśnienia nie pomogą

Nieustannie trwają również konsultacje społeczne z przedsiębiorcami dotyczące wielu praktycznych problemów wykreowanych nowelizacją. Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga konkretnego działania. Objaśnienia – jeśli zostaną wydane – nie rozwiążą podstawowych problemów z fundamentalnego powodu jakim jest treść przepisów. Jedyną drogą przywrócenia stabilności i wyeliminowania niepewności co do sposobów postępowania w odniesieniu do rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami wydaje się być kolejna nowelizacja odwracająca najbardziej szkodliwe dla biznesu – dodajmy głównie dla polskich firm – skutki zmian wprowadzonych ustawą obowiązującą od początku 2019 r.

Na nieszczęście dla podatników, najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie dowiemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11477

Wydanie: 11477

Spis treści

Drobne

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament