Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowa podzielona płatność już za kilka dni

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Od 1 listopada 2019 r. w przypadku określonych towarów i usług zostanie wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu split payment. W niektórych sytuacjach będzie można opłacić zbiorczo jednym przelewem więcej niż jedną fakturę.

Od 1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadza obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Obligatoryjna forma MPP będzie stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług (złom, surowce wtórne, odpady, wyroby ze stali i metali kolorowych, komputery przenośne, telefony komórkowe), które zasadniczo objęte są obecnie reżimem odwrotnego obciążenia oraz dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (m.in. wyroby stalowe, paliwa, dyski HDD i SSD, cyfrowe aparaty fotograficzne, folia typu stretch). Obejmie zatem towary i usługi wymienione obecnie w załączniku nr 11, 13 i 14 do ustawy o VAT. Dodatkowo obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności objęte będą także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych; węgiel i produkty węglowe; maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części i akcesoria. Szczegółowy wykaz towarów i usług objęty obligatoryjnym MPP zawiera nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT.

Uwaga! Przymusowa podzielona płatność będzie dotyczyć płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem wynosi co najmniej 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty w walucie.

Podstawą wprowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament