Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Masztów za oknem nie powinniśmy się bać

21 października 2019 | Prawo co dnia | Renata 
Krupa-Dąbrowska
źródło: materiały prasowe

O tym, kiedy ruszy sieć 5G, czy maszty telefonii komórkowej są bezpieczne i co zamierza zrobić rząd, 
by kontrole pola elektromagnetycznego przestały być fikcją – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Renata KRUPA-dąbrowska

 

Wdrożenie sieci 5G w Polsce budzi ogromne emocje. Często są one bardzo negatywne. 25 października wchodzi w życie nowelizacja tzw. megaustawy, która wprowadza ułatwienia dla sieci nowej generacji.

Muszę skorygować. Nowela ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli megaustawy, wprowadza głównie uproszczenia w budowie światłowodów. Oczywiście sieć 5G będzie pracować także za pomocą światłowodów, ale mówienie o tych przepisach jako o ustawie 5G jest wielkim nieporozumieniem.

Zacznijmy więc od światłowodów. Jakie zmiany nas czekają?

Nowe przepisy obniżają z 200 zł do 20 za mkw. maksymalne opłaty za zajęcie pasa drogowego. Jest to dziś jedna z największych barier rozwoju rynku telekomunikacyjnego na terenach wiejskich. Dlaczego? Już tłumaczę. Tak wysokie opłaty powodują, że na obszarach o słabiej zagęszczonej zabudowie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ciągnąć światłowodu dla jednego czy kilku domów. Żeby utrzymać sieć musieliby zaproponować wysoki abonament, na który nikogo nie byłoby stać. Takich gospodarstw domowych pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu jest w Polsce obecnie 5 mln, a więc bardzo dużo.

I to się teraz zmieni?

Oczywiście, że tak. Ale nie tylko dzięki obniżeniu opłat za zajęcie pasa. Zostaną wprowadzone również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament