Są programy i pieniądze, warto się zgłaszać
| Problemu smogu nie da się rozwiązać z dnia na dzień. By oddychać czystym powietrzem potrzeba długofalowej strategii i działań.
Mamy w Polsce kilka programów, których celem jest poprawa jakości powietrza, ale zdaniem ekspertów, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia.
– W Polsce walczy się ze smogiem nieskutecznie. Oczywiście możemy pochwalić kilka samorządów, poczynając od wojewódzkich, za podjęcie tzw. uchwał antysmogowych. Natomiast na poziomie państwa sfera legislacyjna jest dalece niewystarczająca. Rząd chwali się programem „Czyste powietrze". Niestety, jego plan jest realizowany zbyt opieszale, choćby w zakresie wymiany tych najbardziej emisyjnych „kopciuchów". W ciągu ostatnich czterech lat, zatrzymano wcześniej dobrze funkcjonujące programy (np. „Kawka") oraz scentralizowano system przyznawania dotacji do wymiany pieców – mówi Maciej Pilch, Warszawski Alarm Smogowy.
Razem z Bułgarią przodujemy w rankingu państw z najbrudniejszym powietrzem. Lepszym od naszego oddychają np. Czesi, Słowacy i Węgrzy – kraje o podobnej historii i uwarunkowaniach geopolitycznych. – Prawie każdy kraj w UE radzi sobie z problemem lepiej niż my. W Danii czy Szwecji, gdzie jest dużo wiatru, znacznie łatwiej jest walczyć ze smogiem, ale tam też społeczeństwo odgrywa ważną rolę, bo ma ogromny szacunek dla środowiska naturalnego. Wielka Brytania bardzo skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta