Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać korekty cen transferowych

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak, 
Kamil Kaźmierski

W przypadku wahań cen surowców, kursów walutowych czy popytu i podaży, konieczne może być doprowadzenie rozliczeń między podmiotami powiązanymi do warunków rynkowych poprzez przeprowadzenie korekt. Zmiany te trzeba uwzględnić w przychodach lub kosztach tych podatników.

 

1 stycznia 2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o CIT, które wprowadziły kolejny raz (po zmianach mających miejsce od 2017 roku) rewolucyjne zmiany w zakresie regulacji dotyczących cen transferowych. Jedną z ważnych dla podatników zmian jest uregulowanie zasad rozpoznania korekt cen transferowych w kontekście przychodów podatkowych lub kosztów podatkowych. Jest to niezwykle istotna zmiana, ponieważ kwestia korekt została po raz pierwszy uregulowana bezpośrednio w przepisach przez polskiego ustawodawcę, pomimo że od wielu lat wzbudzała wiele wątpliwości zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

Przyczyny

Korekty cen transferowych to rozliczenia występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi, które stanowią częstą praktykę stosowaną przez grupy kapitałowe. Mają na celu doprowadzenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi do warunków rynkowych (tj. zgodnych z zasadą arm's length), np. poprzez wyrównanie dochodowości podmiotu czy skorygowanie zastosowanych w trakcie roku cen dotyczących towarów lub usług.

Korekty cen transferowych mogą mieć różnorodne przyczyny. Spowodowane są one, co do zasady, przez niedające się przewidzieć okoliczności występujące w trakcie roku. Przyczyny powodujące dokonanie korekt mogą wynikać np. ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament